Konstrukcje stalowe stanowią inwestycje, jakie dziś cieszą się bardzo dużą popularnością. Skąd takie ich powodzenie? Jest to przede wszystkim spowodowane ich funkcjonalnością, zastosowaniem, walorami użytkowymi, szybkością ich stawiania, a do tego również i bardzo atrakcyjną ceną. Wykorzystanie konstrukcji stalowych sprawdza się w różnego rodzaju obiektach, również w tych wielkopowierzchniowych. W ostatnim czasie wybiera się je coraz częściej przy budowie hipermarketów. Czy są to dobre inwestycje? Czy faktycznie ich postawienie jest w stanie zagwarantować inwestorom to, na czym tylko im zależy?
Hale stalowe – nowoczesne budownictwo
Świat rozwija się, oferuje nam coraz to lepsze technologie, łatwiejsze w wykonaniu, ale i bardziej zaawansowane w użytkowaniu rozwiązania. W świecie budownictwa o nowoczesnym charakterze, z pewnością hale stalowe stanowią taki wybór, jaki jest w stanie sprostać potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów.
Hale przemysłowe, obiekty gospodarcze, a teraz również i budynki handlowe. Wykorzystanie konstrukcji stalowych z roku na rok rośnie w siłę. W krajach zachodnich, są one już w większości przypadków normą, w Polsce ich popularyzacja zwiększa się, z czego z pewnością mogą cieszyć się firmy specjalizujące się w tego typu inwestycjach. Nowoczesne budownictwo wykorzystywane przy stawianiu hipermarketów to z jednej strony szybkość działania, z drugiej niższe koszty, jakie musi ponieść sam inwestor. Kluczowe znaczenie ma jedynie wybór odpowiedniej firmy, która to w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, może realizować zadania na najwyższym poziomie, jednocześnie bazując na najlepszych materiałach.
Charakterystyka konstrukcji stalowych dla obiektów wielkopowierzchniowych
Decydując się na postawienie hipermarketu w formie konstrukcji stalowej, należy przede wszystkim scharakteryzować ten rodzaj obiektów. Ten wykonany jest głównie z profili, które mają zimnogięty lub gorącowalcowany charakter. Składają się one między innymi ze słupów, z dźwigarów, a także z płatwi i rygli. To, co w sposób szczególny je wyróżnia, to przede wszystkim lekka konstrukcja, jak również i duża wytrzymałość. Wszystko jest wykonywane z takich materiałów i w taki sposób zabezpieczone, że stanowi trwałe rozwiązanie na długie lata. Ochrona przed korozją, przed szkodliwością działania warunków atmosferycznych. Solidne rozwiązania technologiczne, na jakie decyduje się coraz większa grupa inwestorów. Po co bowiem przepłacać, jeśli można uzyskać rozwiązanie dużo tańsze, a jednocześnie i przy tym doskonałe pod względem jakości? Jedno rozwiązanie – 100% zadowolenia wszystkich inwestorów.
Rodzaje konstrukcji stalowych
Wybierając konstrukcje stalowe do postawienia hipermarketu o stosunkowo dużej powierzchni, do wyboru klientów są dwa ich rodzaje. Wyróżnia się więc szkielety prętowe i prętowo – cięgnowe. Czym one się między sobą różnią? Kiedy wybrać konkretne rozwiązanie? Szkielety prętowe są to najczęściej wykorzystywane rozwiązania. Konstrukcja występuje w formie kratowej lub pełnościennej. Można tworzyć z nich obiekty o dużej powierzchni, a także i konstrukcje dachów w takich budynkach, które wykonane są z żelbetu. Drugie, konstrukcje prętowo – cięgnowe wykonywane są przy użyciu szkieletów prętowo – cięgnowych. Te sprawdzą się w sposób szczególny przy budowie dachów o dużych rozpiętościach. Są mocne, solidne i wytrzymałe. Wyróżnić możemy również konstrukcje powierzchniowe, ale te służą jedynie do tworzenia różnego rodzaju zbiorników wykonanych ze stalowych blach.
Zalety konstrukcji stalowej
Każda inwestycja niesie za sobą szereg zalet, dzięki którym to możemy zdecydować się na dane rozwiązanie, czerpiąc z niego maksymalne zadowolenie. Jeśli chodzi o zalety hal wielkopowierzchniowych w takim wydaniu, należy wyróżnić przede wszystkim ich elastyczność, szybkość realizacji inwestycji, jak również i niskie koszty samego stawiania takich obiektów, porównując je chociażby z budynkami murowanymi. Dużym plusem jest na pewno i to, że rozwiązania takie są niezwykle wszechstronne w swoim wykorzystaniu. Możemy więc bez problemu dopasować obiekt do potrzeb inwestora i charakteru danego hipermarketu. Modułowa konstrukcja daje możliwość łączenia ze sobą konkretnych elementów, dzięki czemu bez najmniejszego problemu możemy przedłużyć dany budynek lub go modyfikować. A nade wszystko wytrzymałość konstrukcji bez konieczności stawiania podpór wewnętrznych, to na pewno bardzo duża zaleta, szczególnie w przypadku stawiania sklepów dużych formatów.
Jedno jest pewne – taka forma stawianej inwestycji jest zdecydowanie tańsza, niż wybudowanie obiektu metodą tradycyjną murowaną. Oczywiście końcowa kwota uzależniona jest od bardzo wielu czynników, w tym między innymi od parametrów na które składają się: wymiary hali, stopień skomplikowania projektu, ilość potrzebnych materiałów czy zastosowany materiał w postaci pokrycia ścian oraz dachu. W efekcie finalnym jednak, zawsze będzie tańszym wyborem.
Najnowsze komentarze