Jednym z największych dylematów współczesnych inwestorów w kwestii budowy obiektów dużych gabarytów jest odpowiedni wybór budownictwa – hala stalowa czy murowana? Jedni są zdania, iż najlepszą z dostępnych opcji jest budownictwo tradycyjne, z kolei inni stawiają na te bardziej innowacyjne rozwiązania i decydują się na budownictwo bardziej nowoczesne, a więc hale stalowe. W tym artykule chcemy wziąć pod lupę jedno i drugie rozwiązanie, pragnąc jednocześnie odpowiedzieć i sobie i Państwu – jaka opcja okaże się być tutaj zdecydowanie bardziej opłacalna i warta wyboru. 

Zanim jeszcze rozpocznie się budowa…

Podjęcie decyzji odnośnie wyboru konkretnej metody stawiania budynku nie musi od razu być taka oczywista. Należy bowiem najpierw zaznajomić się w temacie, spojrzeć na wszelkie wady i zalety danego rozwiązania, skupić się na inwestycji w odniesieniu do konkretnie naszej inwestycji. Zanim wybierze się bowiem daną opcję, a ekipa wejdzie na plac budowy, trzeba zatroszczyć się o wszelkie kwestie formalne. Jedną z nich jest pozwolenie. Oczywiście, zarówno na halę murowaną, jak i stalową zezwolenie na budowę jest konieczne. Na szczęście z dwojga złego, konstrukcja stalowa wymaga zdecydowanie mniejszej ilości pozwoleń. Należy wiedzieć, że nie w każdym miejscu można halę wybudować, z kolei postawienie hali stalowej sprawdzi się nawet na najbardziej trudnym terenie i takie zezwolenie jest w stanie otrzymać praktycznie każdy. Jeśli więc patrzymy na aspekt czysto formalny, jeden plus dla hali stalowej.

Jak długo stawiane są hale?

Wiadomo, iż postawienie dużego obiektu wiąże się z czasem, który zazwyczaj nie jest krótki. Oczywistym jest, iż każdy chce, aby taka hala powstała jak najszybciej, generując przy tym jak najniższe koszty. Jeśli chodzi o porównanie dwóch wariantów stawiania hali, zdecydowanie te stalowe idą na prowadzenie. Można bowiem wybudować je zdecydowanie szybciej, niż te murowane. Z czego to wynika? Główną przyczyną są gotowe modele w przypadku hal stalowych. Wszystko przebiega więc szybko i sprawnie, co niestety w przypadku tradycyjnego budownictwa już tak łatwe nie jest. Co więcej, konstrukcje stalowe są dużo lżejsze i zdecydowanie bardziej łatwe w łączeniu. Nie potrzeba tutaj tak wielu rąk i obecności maszyn, by można było daną realizację zlecenia wykonać. I oczywiście na końcu aspekt pogodowy. Halę stalową można montować przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne, z kolei murowana wymaga odpowiedniej pogody. Jeśli więc patrzymy na kwestię szybkości, hala stalowa wygrywa i zdobywa drugi punkt.

konstrukcje stalowe

Jaka hala będzie bardziej trwała i solidna?

Kolejny, niezwykle ważny element, to solidność i trwałość konstrukcji. Wiadomo, iż każdemu z nas zależy na tym, aby dana inwestycja była doskonałym rozwiązaniem na długie lata, zapewniając przy tym pełne bezpieczeństwo osobom i towarom, które znajdują się w środku. Wielu ludzi sceptycznie podchodzi do tematu konstrukcji stalowych. Uważają, że te murowane są zdecydowanie bardziej trwałe i solidne, dlatego to przemawia w dużej mierze za dalszym ich wyborem. Trzeba jednak uzmysłowić sobie jedno – dziś hale stalowe są tak samo mocne i solidne, jak te murowane. Jeśli są one dobrze konserwowane, spełniają swoje zadania przez dziesiątki lat. Nie straszne są im żadne warunki atmosferyczne czy działania mechaniczne. Są wykonane w taki sposób, że stanowią trwały budynek wykorzystywany na różne potrzeby swoich inwestorów. W tym wypadku mamy remis – jedna i druga opcja sprawdza się doskonale. 

Możliwość modyfikacji hali

Bardzo często zdarza się tak, że dana firma buduje halę, a po kilku latach jej pozycja na rynku jest tak duża, że zapotrzebowanie na większą powierzchnię diametralnie wzrasta. Jeśli postawimy na hale murowane, możliwości modyfikacji są zerowe. Jeśli mamy teren, możemy postarać się jedynie o zezwolenie na dobudowanie kolejnego pomieszczenia. W przypadku hal stalowych, modyfikacja daje nam pełną dowolność. Można ją zmieniać, przeobrażać i powiększać, a także, co szczególnie istotne – przenieść w inne miejsce. Jeśli więc w grę wchodzi elastyczność pod względem możliwości zmian, to na pewno hale stalowe zdobywają następny punkt. 

Hala stalowa – przyszłość inwestycji

Jesteśmy przekonani o tym, że hala stalowa to najlepszy wybór, jakiego tylko może dokonać każdy klient. W porównaniu do hal murowanych, te na pewno wygrywają. Oprócz powyższych kwestii, w których nie mają one sobie równych, warto także pamiętać o tym, że takie hale można idealnie dopasować do potrzeb klientów pod względem temperatury. Mogą one uzyskać taki wygląd, jakiego oczekuje klient, zarówno pod względem wyboru elewacji, zastosowania odpowiednich kolorów, stworzenia okien czy drzwi, wedle własnego zapotrzebowania. 

Jeśli postawimy na odpowiednią firmę, ta z całą pewnością będzie w stanie wykonać swoją pracę najlepiej, jak tylko to możliwe. Jedno jest pewne – konstrukcja stalowa to przyszłość budownictwa absolutnie dla każdego.