Budowa hali wydaje się być bardzo dużym obciążeniem finansowym. Ogromny kredyt, wszystkie oszczędności, a końca nie widać. Czy oby na pewno? Bez wątpienia tańszą, ale i szybszą w wykonaniu opcją jest konstrukcja wykonana ze stali. Takie hale na przestrzeni ostatnich lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Wybierane są one przez ludzi, którzy chcą postawić na sprawdzone i godne uwagi rozwiązania, dostępne w zdecydowanie niższych cenach, niż w przypadku obiektów budowanych drogą tradycyjną. Decydujemy się więc na konstrukcję stalową. Jak więc to wszystko dalej wygląda?

Konstrukcje stalowe – rozwiązanie dla każdej branży

Postawienie hali jest z pewnością bardzo dużą inwestycją, zarówno pod względem finansowym, logistycznym, jak również i praktycznym. Wybierając jednak konstrukcje stalowe, można postawić i na oszczędność czasu, pieniędzy i samego wykorzystania takich hal w każdym niemal zastosowaniu. Dziś coraz więcej branż korzysta z takich właśnie rozwiązań. Ludzie sięgają po nie w handlu, w przemyśle, czy w sporcie. Takie hale stalowe są bardzo dobrym wyborem dla rolnictwa czy dla branży produkcyjnej. Wystarczy wybrać tylko odpowiednią firmę, a ta z pewnością będzie w stanie postawić odpowiedni obiekt, który charakteryzować będzie szybkość wznoszenia, niskie koszty, a do tego wytrzymałość i solidność budynku, jaka wiadomo odgrywa wartość nadrzędną. Jak więc krok po kroku, taka inwestycja jest tworzona? Od czego firmy zaczynają i na jakich etapach muszą się skupić, by uzyskać zamierzone efekty?

Projekt to podstawa

Bez wątpienia, jak w każdym przypadku, projekt odgrywa niezwykle istotną rolę. Od niego tak naprawdę zależy to, jak dana hala będzie wyglądać. Wybierając konkretną firmę do współpracy, ta posiada w swoich szeregach doświadczonych projektantów, którzy słuchając potrzeb klientów, tworzą gotowe projekty. Kluczowe tutaj znaczenie ma przede wszystkim zaznajomienie się z oczekiwaniami i wymaganiami odbiorców. Tworząc projekt, należy kierować się fachową wiedzą i doświadczeniem, ale mając przy tym na uwadze potrzeby klienta. Wiadomo, iż inaczej będą wyglądały hale tworzone dla handlu, inaczej te wykorzystywane w rolnictwie, a jeszcze inaczej te na potrzeby spedycji. Jeśli współpracujemy z odpowiednią firmą, ta stanie na wysokości zadania i wykona swoją pracę najlepiej, jak to możliwe.

konstrukcje stalowe

Mamy projekt, a więc teraz pozwolenia na budowę

Niestety, ale w przypadku konstrukcji stalowych, również potrzebne są zezwolenia na postawienie takich właśnie obiektów. Konieczne jest więc załatwienie wszelkich niezbędnych formalności, a także zapewnienie odpowiednich warunków BHP na czas trwania całej budowy. Nie można rozpocząć prac bez zabezpieczenia danego terenu i wywieszenia w odpowiednim miejscu niezbędnych tablic informacyjnych. Jeśli będziemy współpracować z profesjonalną firmą, ta bez problemu zajmie się całą papierologią i wszelką dokumentację wykona za nas.

Jest projekt i pozwolenie, czas na montaż

Wszystko jest już załatwione, a więc można przystąpić do montażu elementów nośnych, jak również i profili wzmacniających. Najpierw oczywiście należy przygotować odpowiednio miejsce pod budowę. Teren musi być odpowiednio wyrównany, a same fundamenty mają zapewnić konstrukcji trwałość i najlepszą stabilność. Należy więc na tym etapie działania skupić się na pracach szczególnie. Najczęściej wykorzystuje się stopy fundamentowe, które dalej wiążą się podwaliną z wbudowanymi w stopy słupkami żelbetowymi. Każda firma, która wykonuje takie prace, doskonale wie, jakie rozwiązania zastosować, by te w przypadku konkretnej inwestycji sprawdziły się najlepiej, jak to możliwe. 

Wszystko gotowe, a więc dalej rozpoczyna się wznoszenie elementów nośnych konstrukcji. Wykorzystuje się więc w tym celu szkielety prętowe. Wykonać należy więc najpierw słupy wsporcze, które to są bazą całej konstrukcji. Dalej na stworzonym szkielecie powstaje kratownica dachowa. Nie można również zapomnieć o profilach wzmacniających, bowiem ich zadaniem jest usztywnienie konstrukcji, jak również i możliwość modyfikacji hali w późniejszym czasie, jeśli zajdzie taka potrzeba. I na końcu mamy wykończenie konstrukcji stalowej. W tym celu wykorzystuje się płyty lub kasety, które montowane są na szkielecie. Aby zapewnić odpowiednią izolację, wykorzystuje się piankę poliuretanową, wełnę mineralną lub styropian. 

Alternatywa dla budownictwa tradycyjnego

Jedno jest pewne – konstrukcje stalowe są doskonałą alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Dzięki takim rozwiązaniom ze stali, można zyskać wiele korzyści i płynącego z tego zadowolenia. Najważniejsze jest jednak to, by móc postawić na firmę, która wykonuje takie prace w pełni profesjonalnie i na najwyższym poziomie, gwarantując przy tym atrakcyjne ceny i stosunkowo szybkie terminy realizacji wykonania obiektu. Jeśli na każdy aspekt zwróci się uwagę, z pewnością zadowolenie każdego inwestora będzie gwarantowane.