Schody metalowe to inwestycje wybierane coraz częściej, zarówno jeśli chodzi o rozwiązania na zewnątrz budynku, jak również i w ich wnętrzach. Można wybrać wersję kutą, która jest niestety bardzo droga lub zdecydować się na gotowe już elementy. Całość schodów wykonana jest ze stali nierdzewnej, ze stali węglowej, z żeliwa lub ze stali kwasoodpornej. O ile wcześniej takie schody wykorzystywano przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, o tyle dziś wybiera się również jako oryginalne rozwiązanie także i dla wnętrz mieszkalnych. 

Schody metalowe – jakie mają zalety, jakie wady? 

Każde rozwiązanie, jakie tylko wykorzystujemy ma swoje zalety i wady. Dzięki temu możemy zdecydować się na daną inwestycję lub z niej zrezygnować, tak, aby dopasować do siebie jak najlepszą z możliwych opcję. Bez wątpienia do zalet zaliczyć można wysoką ich sztywność, jak również i mniejszy ciężar, w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji żelbetowych. Oczywiście nie sposób nie zwrócić również uwagi na to, że mogą być one projektowane w dowolnych kształtach. Jedni stawiają na schody klasyczne, w prostej lub zabiegowej konstrukcji, inni decydują się na kręcone i te z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i powodzeniem. A jakie są ich minusy? Na pewno największą jest to, że są one zimne, szczególnie, gdy mowa tutaj o zastosowaniu stopni także metalowych. Co więcej, nie tłumią one hałasów i dźwięków uderzeniowych, dlatego też trzeba nastawić się na mocne dla naszych uszu tupnięcia. Każdy jednak, kto do swojego obiektu takich schodów potrzebuje, te na pewno okażą się być bardzo dobrym zakupem. 

Zastosowanie schodów metalowych

Schody metalowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie przy wielu inwestycjach. W sposób szczególny wykorzystywane są one jako element ewakuacyjny na klatkach zewnętrznych, jako rozwiązanie dla obiektów przemysłowych, jak również i hal produkcyjnych. Najważniejsze jest to, aby były one tworzone zgodnie z określonymi normami i przepisami, które dotyczą konkretnego obiektu. Całość prac produkcyjnych w przypadku schodów powinna odbywać się według EN – 1090/CE. Schody stalowe mogą być i częścią danej klatki schodowej, ale i elementem samonośnym. Mogą być stworzone w konstrukcji klasycznej, prostej, ale mogą również i przyjąć formę spiralną. Wybierając odpowiednią firmę, ta oferuje dostęp do najlepszych materiałów. Do stopni można wybrać różne materiały, dopasowane odpowiednio do konkretnego odbiorcy. I to, co istotne i niezwykle ważne – firma taka musi zaoferować także dostawę, jak również i profesjonalny montaż. Wszelkie rozwiązania techniczne, jak również i sama nośność schodów projektowana jest zgodnie z przepisami, jak również i samą użytecznością schodów. Można wybrać niewielkie, kilkustopniowe schodki, jak również i kilkupiętrowe schody. 

Jak zabezpieczone są schody metalowe?

Wiadomo, iż metal jest niezwykle trwały, mocny i solidny. Aby jednak mógł on spełniać swoje zadania, będąc doskonałą inwestycją na długie lata, musi być odpowiednio zabezpieczony. Co stanowi więc rzecz niezwykle ważną? Na pewno takie metalowe schody należy pokryć stosowną powłoką lakierniczą, a także i koniecznie trzeba je ocynkować. W ten bowiem sposób będą one zabezpieczone przed działaniem różnego rodzaju czynników, przede wszystkim atmosferycznych. Należy na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę, gdyż to właśnie on sprawi, czy dana inwestycja okaże się być trafioną czy też nie.

stalowe schody

Jak wykończyć schody stalowe?

Wybierając schody stalowe, sam ich projekt oraz wykonanie to jedno, ale następnym, bardzo ważnym krokiem jest również i ich wykończenie. O co należy zadbać? Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę? Sięgając po określoną inwestycję, czy to w formie schodów ewakuacyjnych i pożarowych, czy schodów spiralnych lub łamanych, w każdym przypadku należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich wykończeń. Doskonale sprawdza się fasada z profili stalowych, z blach perforowanych czy na przykład z drewna. Wybór tak naprawdę zależy od samego klienta. 

Różnorodność dostępnych produktów

Rynek ma nam do zaoferowania wiele ciekawych propozycji, które stanowią doskonały wybór dla konkretnych obiektów. To, co stanowi klucz do pełnego zadowolenia odbiorców, to przede wszystkim indywidualne podejście do każdego klienta. Ten może jasno określić swoje potrzeby, oczekiwania i wymagania, a dana firma adekwatnie do możliwości danego obiektu, może stworzyć konkretny projekt, a następnie jego realizację. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto wcześniej zapoznać się z rysunkami technicznymi, jak również i z gotowymi realizacjami prac danej firmy, tak, aby wiedzieć, czy jest ona w stanie wykonać swoją pracę tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Profesjonalizm to rzecz najważniejsza, a jeśli idzie ona w parze z jakością, z doborem odpowiednich materiałów, z szybkim czasem realizacji, fachowym montażem i gwarancją, to czyż można chcieć czegoś więcej?